Haber

Almanya ekonomisinde hafif daralma

Federal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Almanya’da ekonomi 2022’nin son çeyreğinde yüzde 0,2 küçüldü.

Kurum, ekonomideki daralmada özel tüketim harcamalarındaki düşüşün etkili olduğunu bildirdi. Federal İstatistik Dairesi, geçen yılın son çeyreğinde ekonominin istikrarlı bir seyir izlemesini bekliyordu.

Almanya’da geçen yıl yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarındaki artış ekonomik büyümeyi frenledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya ekonomisi, geçen yıl toplamda yüzde 1,9 büyüdü.

Küçülme bekleniyor

Ekonomistler, küçülme eğiliminin bu yıl da devam etmesini bekliyor. Kamu harcamalarının azalması ve büyük şirketlerin elektrik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle ekonominin bu yıl bir miktar küçülmesi beklenirken, yıl sonuna kadar ekonominin yeniden canlanma sürecine gireceği öngörülüyor.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer, büyüme rakamlarını değerlendirdiği açıklamada, “Son çeyrekteki daralmadan özellikle özel tüketim sorumlu. Tüketiciler, satın alma güçlerindeki erozyona ve rekor enflasyona karşı dirençli değil. Hafif bir durgunluk da ekonomiyle ilgili. birçok ülkede merkez bankalarının enflasyon nedeniyle faiz oranlarını önemli ölçüde artırması. Almanya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın bu yıl yüzde 0,5 azalacağını tahmin ediyorum” dedi.

Federal hükümet, Almanya’da ekonominin 2023’te yüzde 0,2 büyümesinin beklendiğini açıkladı. Hükümet tarafından yayınlanan son yıllık ekonomik tahmin raporunda, 2022/23 sonunda ekonomik dinamiklerdeki yavaşlamanın beklendiği belirtildi. tahmin edilenden daha hafif olabilir.

Almanya Yeşiller Partisi Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu yıl konjonktürde bir daralma beklenmediğini belirterek, “en kötü senaryoların önüne geçildiğini” söyledi.

Reuters,dpa/BO,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu