Haber

Asgari ücretin dörtte biri elektrik faturalarına gidecek

Kış aylarında ısınma ihtiyacı nedeniyle elektrik kullanımı artmaya başlarken, Türkiye’de ücretlilerin yarısından fazlasını ilgilendiren 2023 yılı taban fiyatı gündemdeki yerini koruyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, taban fiyatla çalışanlara ısındıkları için battaniye cezası verildiğini belirtti.

CHP Akın’ın 2023 taban fiyatına ilişkin yaptığı araştırma özetle şöyle:

“Elektrikte baz tüketim olarak kabul edilen 240 kilovatsaatin yansıması 417 lira olarak hesaplanıyor. 10 metreküp doğal gazın ısınma amaçlı aylık tüketim faturası ise kış aylarında günlük 1.716 lira olarak belirleniyor. 1 Şubat 2023’te asgari ücretle çalışanların alacağı 8 bin 506 liranın dörtte birine denk geliyor. Kış aylarında güç artışı olmasa bile temel ihtiyaç.

Hükümetin taban fiyatı müjde gibi vermesinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Akın, “Devlet asgari ücretlilerin ısınması için kombiyi kapatın battaniyeye sarılın diyor. Üstelik asgari ücrete yapılan zam 2023 Şubat ayında vatandaşın cebine girecek. Dolayısıyla Aralık ve Ocak aylarında asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanacak. Şubat ayına kadar ücretin yüzde 25’i sadece elektrik ve doğalgaz faturalarına gidecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu