Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 12-18 Aralık Dezenformasyon Bülteni’ni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu tarafından 12-18 Aralık tarihlerini kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

Bültende, Meclis Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin 8’inci varyantında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 6 yaşındaki çocuk gelinin hazırladığı Dezenformasyon Bülteni’nden bir bölüm okudu. İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Merkezi. “Haber bu” argümanı olduğu belirtildi.

5-11 Aralık tarihli Dezenformasyon Bülteni incelendiğinde “Aile Bakanlığı 2 yıldır neredeydi? 6 yaş”, mağdurun başvurusundan sonraki süreç ve olayı gündeme getiren gazetecilerin açıklamaları. konuşuldu.

Paylan’ın “HDP, Taksim saldırısının soruşturulması için önerge verdi, AK Parti ve MHP reddetti” ifadelerinin doğru olduğunu ancak bunun da haberde yalanlandığını belirterek, şu değerlendirmelere yer verildi:

“21-27 Kasım 2022 tarihli Dezenformasyon Bülteni’nde HDP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın ‘Taksim saldırısının soruşturulması teklifimiz AK Parti ve MHP tarafından reddedilmiştir’ iddiası araştırılmış, tutanak ve önergeler incelenmiştir. Yasama Yılı 24. Oturum tutanakları incelendiğinde, 23 Kasım 2022 Çarşamba günü Beştaş’ın açıklamalarının ‘Türkiye ile ÖSO-HTŞ arasındaki ilişkilerin’ incelenmesine ilişkin olduğu ve bu amaçla önergenin verildiği görülecektir. HDP Küme Başkanvekilleri Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç’un imzaladığı önergenin gerekçesi ‘Hükümetin Türkiye ile ilişkilerini ortaya koyacak Anayasa’dır. Suriye Dış Politikası bağlamında ÖSO-HTŞ ve benzeri yapılar ve bunun siyasi-toplumsal etkileri.’ Anayasa’nın 98. maddesi, İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Soruşturması açılmasını teklif ve teklif ediyoruz.

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı

Bültende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık açıklamasına ilişkin iddialara da yer verildi.

Samsun’da düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah 2023 yılında Türk Yüzyılı’nın inşasına başlayarak, bu mübarek bayrağı, Türk Milleti için istediğimiz desteklerden alacağımız güçle gençlerimize teslim edeceğiz. Kendi adımız için milletimizden son kez.” Bültende şu ifadeleri kullandığı hatırlatıldı:

“Bazı sosyal medya hesapları ve yayın organları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önceki konuşmalarını çarpıtarak ‘son kez aday olacağım dedi, olmadı’ tezi kurdu. “Son kez milletvekili adayı olacağım.” Erdoğan bu açıklamasında partisinin tüzüğündeki 3 dönem kuralına uyacağını ve milletvekili adayı olmayacağını belirtiyor. 2014 Türkiye’de halk oylamasıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı unvanıyla.

“MERNİS’in dünyanın en güvenli sistemlerinden biri olduğunu gösterdi”

Bültende CHP İzmir Bakan Yardımcısı Murat’ın dile getirdiği ve bazı gazetelerde habere konu olan “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm kimlik bilgilerinin internet üzerinden satıldığı” iddiasına dikkat çekildi. medya organları, doğru değildi.

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nin (MERNİS) intranet (kapalı devre) üzerinde çalışan kapalı devre bir sistem olduğu ve her yıl farklı bağımsız şirketlerin düzenli olarak sızma testlerine tabi tutulduğu vurgulanan açıklamada, “Yapılan testler sonucunda; MERNİS’in veri sızdırma zafiyeti bulunmamakta ve dünyanın en güvenli sistemlerinden biri olduğunu göstermiştir.Paylaşılan görsellerde MERNİS altyapısında olmayan bazı sorgulama bilgileri sanki MERNİS bilgisiymiş gibi sunulmaktadır.” kelimeler kullanıldı.

Dezenformasyon Bülteni’nde bazı mecralarda ve sosyal medyada dolaşan “Yeni düzenleme ile artık çalışanlar yemek kartı ile alışveriş yapamayacak” iddiasının asılsız olduğu vurgulanarak, Yemekhane Başkanı Kart Derneği Öner Piyade ise iddiaları yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu