Haber

Filipinler Devlet Başkanı cezaevlerinde ‘açık tıkanıklık’ emri verdi

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., Adalet Bakanlığı’na “özgürlüğünden yoksun bırakılan veya şartlı tahliye hakkı bulunan kişileri” serbest bırakmaya devam ederek cezaevlerindeki “tıkanıklığı gidermesi” talimatını verdi.

Marcos, başkent Manila’daki kabine toplantısında ülkedeki cezaevlerindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu mahkumların “iyi bir hukuk hizmeti alamadıkları için cezaevinde çürüdüklerini” belirten Marcos, bu kişilerin çoğunun serbest bırakılmasından yana olduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı’na hitaben yaptığı konuşmada Marcos, aralarında “özgürlüğünden yoksun bırakılan veya şartlı tahliye hakkına sahip olanların” serbest bırakılmasına devam edilmesi ve cezaevlerindeki “tıkanıklığın temizlenmesi” gerektiğini söyledi.

Marcos ayrıca bakanlığın, ağır hapishane mahkumlarını genel nüfustan izole etmek için Alcatraz tipi bir hapishaneye transfer ederek parmaklıklardan sonra işlerini yürütmelerine son verme planını desteklediğini kaydetti. Alcatraz veya The Rock olarak bilinen hapishane, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Alcatraz Adası’nda bulunan ünlü bir maksimum güvenlik hapishanesiydi.

Adalet Bakanlığı’na göre, cezaevlerindeki tıkanıklığı gidermek amacıyla geçen yıl Temmuz’dan Aralık’a kadar yaklaşık 3.000 mahkum serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu