Ekonomi

TCMB hızlanan enflasyona ilişkin neye dikkat çekti?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayınladı.

Değerlendirmede şu ifadeler öne çıktı:

Yıllık enflasyon temel mallarda ve en önemlisi enerjide yükselirken diğer büyük kümelenmelerde düştü. Otomatik götürü vergi artışının etkileri elektrik grubunun aylık enflasyonunda hissedilirken, sepete yansıyan doğalgaz fiyatları da yükselişini sürdürdü.

Gıda grubundaki güçlü fiyat artış eğilimi, işlenmemiş gıda kalemleri öncülüğünde Ocak ayında da devam etti.

Aylık enflasyon, ücret, yönetilen fiyat ayarlamaları ve geriye dönük endeksleme davranışının etkisiyle hizmet kümesinde belirgin bir şekilde arttı.

Temel mal grubunda aylık enflasyon bir önceki aya göre yükselirken, sezonluk indirimlerin gerçekleştiği giyim ve ayakkabı alt grubu dışında fiyat artışları yaygınlaştı.

Üretici fiyatlarındaki aylık artış maliyet gelişmelerine paralel olarak Ocak ayında güçlenirken yıllık üretici enflasyonu yatay seyretti.

bu görünüm altındaMevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerinde Enflasyon Raporu’ndaki iddialar doğrultusunda aylık artış oranları artarken göstergelerin yıllık enflasyonunda sınırlı bir düşüş yaşandı.

Ocak ayındaki yükselişin ardından önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı tahmin ediliyor.

Aylık enflasyon 5 ayın zirvesine ulaştı

Türkiye’de tüketici enflasyonu aylık bazda ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve aylık enflasyondaki beş aylık düşüş eğilimi sona erdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatları Ocak ayında baz fiyat artışları ve vergi ayarlamalarının etkisiyle aralık ayına göre yüzde 6,70 oranında arttı. Bloomberg anketinde medyan beklenti yüzde 6,50 oldu.

Yıllık enflasyon Aralık ayında yüzde 64,77’den Ocak ayında yüzde 64,86’ya yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu