Haber

TRT World’ün güncel iş ilanına 200’e yakın başvuru

TRT World’ün İngiliz haber ajansı Reuters’e misilleme olarak yayınladığı “Londra muhabiri” reklamı büyük ses getirdi. Türkiye’den ve yurt dışından destek mesajları gelen ilana 200’e yakın iş başvurusu yapıldı.

Londra merkezli haber ajansı Thomson Reuters’in Türkiye aleyhine siyasi propaganda içeren iş ilanına en anlamlı tepki TRT World’den geldi.

Türkiye’de ve dünyada tepkiyle karşılanan duyuru, Türkiye hakkında olumsuz değerlendirmelere yer verdi.

Thomson Reuters’in Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik skandal “Türkiye’de Büro Şefi Yardımcısı” açıklaması ve aynı tarihte TRT World’ün Reuters’in benzer iş ilanına cevaben benzer bir dille “Londra muhabiri” açıklaması siyasi parti seçim beyannamesi Çok sayıda başvuru geldi.

83’ü yabancı uyruklu 200’e yakın kişinin başvurduğu reklam, Türk ve yabancı basın ile sosyal medyada misilleme olarak değerlendirildi.

TRT World’den yanıt gecikmedi, İngiltere’deki sorunlara dikkat çekildi

TRT World, Londra’daki Haber Merkezi’nde çalışacak muhabir alımına ilişkin yaptığı ilanda Reuters’in duyurusundaki şartlara atıfta bulundu.

İngiltere’deki siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik sorunlara vurgu yapan ve 21. yüzyılda hala kraliyet ailesi tarafından yönetildiğine dikkat çeken TRT World duyurusunda, İskoçların bağımsızlık taleplerinin İngiltere’nin birliğini tehdit ettiği ve İngiltere’nin birliğini tehdit ettiği belirtildi. sterlinin değer kaybetmesi bu ülkenin siyasetini tehlikeye attı.

TRT World’ün haberine göre, “Birbiri ardına gelen İngiliz hükümetlerinin COVID-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz gibi büyük zorluklara yanıt verememesi, İngiliz siyasetini karmaşaya sürükledi. Kısa vadeli İngiliz hükümetleri ülkenin geleceğini belirsizliğe bırakıyor. ve İngiltere’nin Avrupa’daki konumu tehlikede.Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte, Orta Çağ’dan kalma bir hükümet biçimi olarak Kraliyet’in modern çağda varlığına ilişkin tartışmalar hız kazandı.Bize bunu yapabilecek, kalemi güçlü muhabirlere ihtiyacımız var. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da bu konularda derinlemesine rapor hazırlıyoruz.

Ünlü İngiliz ekonomist Timothy Ash: “Muz Cumhuriyeti olduk”

Ünlü İngiliz iktisatçı Timothy Ash de kişisel sosyal medya hesabından bu tartışmaya katıldı ve TRT World’e destek verdi. Timothy Ash, TRT World’ün duyurusunda yer alan ifadeleri, “İngiltere’nin karşı karşıya olduğu söylenen zorluklara katılmamak elde değil. Bir Muz Cumhuriyeti haline geldik” sözleriyle destekledi. Birçok kullanıcı da sosyal medyadan Reuters’e yansımalarını dile getirerek TRT World’ün iş ilanını öne çıkardı.

Başvuruların devam ettiği TRT World’ün “Londra muhabiri” pozisyonu için önümüzdeki günlerde başlayacak işe alım süreçlerini başarıyla tamamlayan gazeteci seçilecek. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu