Haber

Myanmar’dan kaçan 185 Rohingya mülteci daha Endonezya’ya ulaştı

Myanmar’dan kaçan ve haftalardır teknelerle seyahat eden 185 Rohingya Müslüman mültecinin Endonezya’nın Aceh bölgesinde bir kıyıya ulaştığı bildirildi.

Aceh’in Pidie semtinde polis, gece saatlerinde bir sahilde erkek, kadın ve çocuklardan oluşan 185 mülteciden oluşan bir grubun ahşap bir tekneden indirildiğini duyurdu.

Polis yetkilileri, haftalarca denizde kalan mültecilerin bitkin düştüğünü, grubun gıda ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanacağını kaydetti.

Yetkililer, söz konusu kişilerin yaklaşık bir aydır Andaman Denizi’nde mahsur kalan 190 Rohingya mülteci kümesinin bir parçası olup olmadığını belirlemeye çalıştıkları bilgisini paylaştı.

Böylece iki günde Aceh’e ulaşan Rohingya mültecilerin toplam sayısı 243’e ulaştı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Andaman Denizi’nde bir ayı aşkın süredir mahsur kalan 190 Arakanlı mültecinin acilen kurtarılması çağrısında bulunduğu bu sefer sırasında çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 20 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ayrıca Aceh bölgesinde 15 Kasım’da 110, 6 Mart’ta 114 Rohingya mülteci bulundu.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman binlerce kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’da 25 Ağustos 2017’de sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin toplu şiddet eylemlerinden kaçan yaklaşık 1 milyon kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığındı.

Çok sayıda Rohingya, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından diğer Müslüman ülkelere kaçarak derme çatma botlarla denize açılmak için hayatlarını riske atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu